INFOGRAFIC Harta problemelor structurale ale Romaniei

de Constantin Barbu     HotNews.ro
Miercuri, 30 martie 2011, 14:06 Economie | Finanţe & Bănci

Dupa o perioada de crestere rapida, dar nesustenabila, bazata pe consum excesiv, economia Romaniei a revenit la problemele care au franat dezvoltarea economica inca de la iesirea din comunism: coruptia, infrastructura slaba, inflatia si situatia sistemului educational. HotNews.ro a inventariat datele statistice pentru cativa dintre principalii indicatori ai starii economiei romanesti si le-a reprezentat grafic pentru o mai buna intelegere a evolutiei Romaniei pana in prezent.



Citeste mai mult despre:


EDUCATIE
SOMAJ
DEFICIT SI IMPRUMUTURI
CORUPTIE
INFLATIE
INFRASTRUCTURA
FONDURI EUROPENE


Citeste mai multe despre   










13651 vizualizari

  • -3 (5 voturi)    
    Cate paini pe cap de locuitor? (Miercuri, 30 martie 2011, 15:27)

    andrei [anonim]

    Statisticile astea sunt ca bancul: Acum o luna aveam o paine pe zi pe cap de locuitor. Azi avem doua ca a murit de foame unul din cei doi locuitori. :))
    • +4 (4 voturi)    
      lumineaza-ne tu! (Miercuri, 30 martie 2011, 19:05)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui andrei

      ai o idee mai buna?
      care din grafice ti se pare ca ar avea nevoie de completari? pune tu datele intr-un tabel, trage un grafic, interpreteaza-l, pune-l undeva pe net si da-ne linkul sa iesim si noi din intuneric.
      nu inteleg, la care din grafice se aplica bancul tau? sau vrei sa spui ca de maine prostia doare si ti-e teama ca multi nu vor supravietui durerii?
  • +3 (3 voturi)    
    Graficul referitor la Coruptia in Justitie ???? (Miercuri, 30 martie 2011, 16:36)

    DIDA [anonim]

    Pacat ca nu apare si Graficul cu privire la Coruptia din Justitie sau / si a Abuzurilor din Justitie sau/si a Increderii romanilor in Justitie.
    Inteleg totusi de ce nu apare pentru ca practic NU se poate reprezenta intr-un grafic
    Panta ar fi ori foarte ascendenta ( Coruptia si Abuzurile Justitiei ) ori foarte descendenta ( Increderea in Justitie)
    Totodata NU se poate construi un grafic cu pedepsele asupra magistratilor corupti, incompetenti, mituiti, etc; pentru ca NU a fost prins, dovedit, incarcerat, pus sa plateasca, invinuit penal...........
  • -6 (8 voturi)    
    nici un pic de profesionalism (Miercuri, 30 martie 2011, 20:59)

    smaranda [anonim]

    cine o fost desteptul care o plasat o stire plina de grafice si fara explicatii?!
    • +1 (1 vot)    
      draga smaranda (Joi, 31 martie 2011, 5:00)

      asylum leftovers [utilizator] i-a raspuns lui smaranda

      macar are poze :))
      • 0 (0 voturi)    
        draga smaranda (Joi, 31 martie 2011, 10:12)

        Analfabet [anonim] i-a raspuns lui asylum leftovers

        macar noi stim sa interpretam niste grafice.
  • 0 (2 voturi)    
    Sursa (Miercuri, 30 martie 2011, 21:23)

    Adrian [anonim]

    Buna ziua,

    Puteti sa imi (ne) indicati sursa / sursele de informatii ce stau la baza acesto grafice? Intreb pt ca mi-ar putea fi de folos in plan personal.

    Multumesc.
    • +4 (4 voturi)    
      sursa (Miercuri, 30 martie 2011, 21:29)

      fvb [anonim] i-a raspuns lui Adrian

      scrie mic in colt jos la fiecare grafic. cam toate sunt de pe eurostat.

      e importanta si sursa, si iata ca si modul de prezentare. graficele astea sunt foarte placute ochiului si de asemenea usor de urmarit
      • 0 (2 voturi)    
        multumesc (Miercuri, 30 martie 2011, 22:28)

        Adrian [anonim] i-a raspuns lui fvb

        nu am fost atent.
  • +2 (2 voturi)    
    Repartizarea bogatiei in Romania (Joi, 31 martie 2011, 5:19)

    Emil [anonim]

    Imi pare rau, dar dintre grafice lipseste cel mai important: modul in care se distribuie bogatia in Romania. Atat timp cat aproape 20% din popuilatie primeste 80% din PIB sub diferite forme (restituiri de proprietati, venituri din actiuni, salarii uriase, etc.) iar marea majoritate a populatiei (mai mult de 80%) primeste restul de 20%, economia si societatea romaneasca nu se vor insanatosi. Dupa 20 de ani de trecere la capitalism s-a ajuns la o economie captiva, dominata de corupti si mafioti, sprijiniti direct sau pe ascuns de politicieni care vor si ei o felie din avutia stapanita pe nedrept de clasa celor avuti. Asa vom ajunge destul de repede la aplicarea invatamintelor "Manifestului Partidului Comunist" fara sa fie nevoie de nici un partid comunist.
    In locul acestuia exista astazi Facebook, Internetul si alte "partide" extrem de eficiente.
    Ceea ce se intampla acum in tarile arabe ar trebui sa fie un semn pentru cei care se cred stapani peste avutia poporului si decid cum vor ei in aceasta privinta. Nu exista poezie mai actuala astazi decat "Boierii" a lui Arghezi. Iata ce spune el in ultima strofa despre politicieni si partidele politice:
    Cand crede implinit sorocul,
    Suflerul face semn sa vie
    Alti mascarici sa tie locul
    Si tara luata cu chirie -
    Si unii vin, si altii pleaca,
    Lasand-o-n jale mai saraca.
  • 0 (0 voturi)    
    e clar (Joi, 31 martie 2011, 9:47)

    Ci Ciong [utilizator]

    suntem pe .... vorba aia de pe manastur... cu inca 10 ani de oameni politici dastia de valoare (aia sa astia sau ailalti, ca nu e nici o diferenta ca toti sunt o apa si un pamant, adica un noroi... ) vom fi vanduti datori altora si vom incepe sa dam zone din tara in "concesiune" la state straine ca sa mai putem manca o paine... sau stai ca deja se face si treaba asta...
  • +1 (1 vot)    
    Sistemul educational (Joi, 31 martie 2011, 10:49)

    Analfabet [anonim]

    Eu am terminat liceul in 1999 si sunt multumit de cunostintele mele si de cultura generala acumulata in liceu. Dupa grafice... cred ca azi se aloca prea multi bani pt educatie pentru ca sunt mai putine rezultate decat in '99.
  • 0 (0 voturi)    
    Grafic (Joi, 31 martie 2011, 19:26)

    X [anonim]

    Asa, si graficul unde e?
  • 0 (0 voturi)    
    crestere rapida, dar nesustenabila, bazata pe cons (Marţi, 12 aprilie 2011, 22:51)

    Mirciuc [utilizator]

    Ce vrea sa spuna cuvintele de mai sus citate in <subiect>?

    Care "istet" "economist" poate sa afirme ca o crestere economica se poate baza pe CONSUM. Consumul este vectorul care genereaza CRESTEREA ECONOMICA!
    Dar daca consumul este asigurat preponderent pe IMPORTURI, atunci nu este vorba de o crestere economica, ci numai o dezechilibrare a balantei pe plati a statului pe de o parte si pe de alta incasari mai mari la bugetul de stat.

    Cresterea economoca se reflecta in marirea PIB si cresterea EXPORTURILOR concomitent cu micsorarea IMPORTURILOR, ceea ce inseamna ca economia nationala produce un excedent de bunuri si servicii care satisfac nevoile interne si au cautare si dincolo de granitele statului.
    Asa ca .....