Liberalizarea pieței energiei / Diferențe de până la 19% dintre prețul serviciului universal și cel mai mic preț de pe piață

de C.P.     HotNews.ro
Miercuri, 27 ianuarie 2021, 10:33 Economie | Energie


Diferente mari pret energie
Foto: Asociatia Energia Inteligenta
​Furnizorii de ultimă instanță (ENEL, CEZ, Electrica, E.ON) sunt obligați să trimită trei oferte către portofoliul propriu de consumatori casnici din serviciul universal, potrivit ultimului ordin al Autorității Naționale de Reglementantare în Domeniul Energiei (ANRE). Potrivit unei analize a Asociației Energia Inteligentă, în acest fel se induce în rândul consumatorilor ideea că în urma alegerii unei dintre ofertele primite consumatorul va beneficia de cea mai mică ofertă din piață existentă la acel moment, ceea ce este fals. Pe piață, la alți furnizori există oferte cu prețuri mult mai mici, cu până la 19%.


De fapt, cele mai mici oferte ale furnizorilor din piața de energie conform Comparatorului de prețuri al ANRE sunt mai mici cu până la 19% față de prețul cel mai mic ofertat de furniorul actual al consumatorului casnic aflat în Serviciul Universal, arată Asociația Energia Inteligentă. Potrivit acesteia, o astfel de situație manipulatorie ar putea fi corectată printr-un ordin al ANRE în care să se stabilească obligația furnizorului de a transmite o copie a tabelului din Comparatorul de Preț al ANRE cuprinzând oferta sa cea mai mică și toate ofertele existente în Comparator sub oferta sa.

În lipsa acestei informații consumatorii vor achita în continuare prețuri mai ridicate față de prețul din anul 2020 cu până la 19% (de menționat că în Serviciul Universal, în momentul de față consumatorii achită prețuri mai ridicate cu pănă la 26%), mai arată Asociația Energia Inteligentă.


Din datele prezentate, se observă din nou că ENEL se prezintă diferit față de ceilalți furnizori existenți pentru consumatorii casnici. Asociația Energia Inteligentă pune acest fapt pe practica companiei de a trece un număr mare de consumatori casnici în piața concurențială după anul 2018 (inclusiv fără consimțământul acestora) și a crește substanțial prețul energiei electrice la consumatorii din piața concurențială, ”compensând” cu oferte prețuri mai mici consumatorii care doresc să treacă în piața concurențială din Serviciul Universal.

Dar de ce ceilalți furnizori au prețuri mai mari față de cel mai mic preț din piață? Răspunsul este unul complex și cuprinde multe motive de la costuri mai mari ale furnizorii actuali, până la avantajele portofoliului de clienți deținut.

Asociația Energia Inteligentă analizează unul dintre aceste motive, cel privind activitățile incorecte care există în piața de energie și care are efecte negative în funcționare și dezvoltarea, mai ales pe termen mediu și lung, a funcționării pieței de energie. Pe actuala piață există furnizori – producători de energie electrică care vin cu următoarele practici. Astfel, aceștia vând energie electrică en gros furnizorilor (cantitățile mari, teoretic au prețul cel mai mic), la prețuri cu cca. 10-15% mai mari decât prețul cu care vând en detail consumatorilor lor finali (cantitățile mici, teoretic au prețul cel mai mare), mai arată Asociația Energia Inteligentă.

Pentru mai multe amănunte pe aceată temă, citește și:








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















25625 vizualizari

  • -4 (12 voturi)    
    Chiar nu inteleg (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 11:18)

    Orpheus [utilizator]

    Cine sunt furnizorii astia care dau preturi mici? Nu cumva aceiasi baieti destepti care nu fac nimic, nu produc nimic dar se imbogatesc?
    • +1 (11 voturi)    
      Clar, sunt niste burghezi si mosieri ! (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 12:14)

      MakeRoGreatAgain [utilizator] i-a raspuns lui Orpheus

      Clar te fura daca iti ofera preturi cu 19% mai MICI ca cele de anul trecut !!

      :))
      • -4 (6 voturi)    
        Cum? (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 13:17)

        Orpheus [utilizator] i-a raspuns lui MakeRoGreatAgain

        Daca nu produc nimic, cum ofera preturi mai mici decat producatorul?
        • 0 (2 voturi)    
          Cum adica mai mic decat producatorul? (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 19:20)

          MakeRoGreatAgain [utilizator] i-a raspuns lui Orpheus

          Despre ce vorbesti?

          Da un exemplu concret de firma, atat furnizor cat si producator cum zici tu.
  • +3 (7 voturi)    
    ce negociem ? (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 11:21)

    Andreiasu [utilizator]

    Ceea ce nu se spune este faptul ca, dintr-o factura doar 25-30% reprezinta pretul negociabil, restul (distributie, transport, taxe si accize) fiind fixe stabilite de ANRE. Desigur, o diferenta de 19% din total factura este de luat in seama dar, daca aplici acest procent la 30% din factura valoarea nu mai este aceeasi. In plus garantia pretului negociat este pentru 1 an de zile. Dupa aceea poate creste fara a exista o bariera. Asadar, ce vreu sa spun este faptul ca Romania este obligata sa liberalizeze piata energiei si acest mesaj ar trebui transmis cu prioritate fata de "avantajele" ofertelor jucatorilor din piata care sunt minore. Ce ar trebui facut? Ceea ce in pietele agro-alimentare se numeste mercurial, adica stabilirea de catre ANRE a unui pret maximal, in fiecare an, pe care furnizorii de energie sa nu-l poata depasi. In felul acesta putem sa ne alegem furnizorul nu numai in functie de pretul energiei ci si in functie de alte avantaje cum ar fi: factura electronica, interfata prietenoasa pe site-ul furnizorului, accesarea mai multor locuri de consum cu un singul "click",etc...
    • +5 (9 voturi)    
      >>>>> (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 12:09)

      chhe [utilizator] i-a raspuns lui Andreiasu

      Pe piata de telecomunicatii sunt trei, patru ofertanti iar preturile au scazut foarte mult. De ce nu se intampla la fel si aici? Pentru ca acesti furnizori profita de "loialitatea" clientilor lor, loialitate care rezulta din neitelegerea si confuzia dintre notiunile de distribuitor si furnizor. Cand oamenii se vor lamuri si piata va deveni mai dinamica, doar atunci putem sa ne asteptam la scaderi de preturi.
      • +6 (10 voturi)    
        preturile telecom (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 12:45)

        jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui chhe

        Au scazut pentru ca au fost reduse costurile de interconectare si cu inchirierea liniilor.
        Plus deciziile de la UE cu costurile in roaming
        Si daca energia ar putea fi produsa gratis, pretul ar ramane in aceeasi zona. datorita costurilor de transport, distributie si comisioanele "baietilor destepti" care invart 2 acte intr-un birouas
    • +5 (11 voturi)    
      Vrei totul perfect din prima? (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 12:15)

      MakeRoGreatAgain [utilizator] i-a raspuns lui Andreiasu

      ANRE e condus de cine e condus si spune tot.
  • +3 (5 voturi)    
    Eu nu mai înțeleg (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 12:23)

    Manu89 [utilizator]

    Ieri-alaltăieri era o alta știre unde la Enel distribuție Banat era o diferența de 20 și ceva %, azi gata s-or înțeles toți la același preț?
    • -1 (1 vot)    
      Exact (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 15:02)

      vlad.pe [utilizator] i-a raspuns lui Manu89

      S-a modificat poza
  • 0 (6 voturi)    
    Aberatii (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 12:40)

    jorj_bv [utilizator]

    Engie face reclama puternica pe partea de curent electric, dar preturile pe activitatea constactrata la gaz sunt execrabile.
    Care-i sensul?
  • +1 (5 voturi)    
    PRETURI MARI (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 14:40)

    jolian [utilizator]

    Personal ma intereseaza un singur lucru: Ce oferta concurentiala este mai buna decat ofertele vechi reglementate? Raspuns: NICIUNA.
    Am cauculat si rascalculat pentru regiunea Nord-Est si toate ofertele noi sunt mai proaste decat cele vechi la acelasi consum.

    Exemplul meu: facturi vechi reale, facturi noi simulate pe site-ul EON:
    EON gaz: factura veche 239, factura noua 243
    EON curent: factura veche 151, factura noua 161

    Fac eu ceva gresit de-mi iese mai mult cu noile tarife fata de cele vechi?
    • +1 (1 vot)    
      pret reglementat (Joi, 28 ianuarie 2021, 8:42)

      Andreiasu [utilizator] i-a raspuns lui jolian

      Aveti dreptate dar, pretul reglementat pe care l-ati luat in calcul s-a modificat, adica a crescut destul de mult. Faceti comparatia cu acest nou pret desi, mare avantaje nu veti obtine pentru ca el se aplica la o mica parte din total factura.
  • +2 (4 voturi)    
    Nu e de mirare (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 16:05)

    AdevaratulProfet [utilizator]

    ca in Oltenia e diferenta de pret e cea mai mare..Fara sa se supere unii, dar ei s-au lasat cel mai mult prostiti de PSD in ultimii 30 de ani. Nu poti sa nu faci legatura cu faptul ca in ultimii 9-10 ani, ANRE a fost condus si burdusit de pesedisti care au tot amanat decizia logica, dar dificila, de liberalizare a pretului energiei...Evident, acum stau pe margine si urla la cei care incearca sa si faca ceva...

    Daca va veti uita si la organigrama CEZ veti gasi multe legaturi cu partidul...doar banutii si asa putini dati in forma de ajutoare sociale, tot la PSD trebuie sa se intoarca...iar fraierii sa tipe ca nu ii ajuta guvernul...

    Ce sa zic ? Buna strategie...Prosti sa fie suficienti..si din nou regret sa spun, dar in Oltenia pare ca sunt...
  • +4 (4 voturi)    
    factura curent (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 17:42)

    briceag [utilizator]

    Ar trebui ca ANRE să impună furnizorilor de curent prezentarea, la ofertele de curent electric, a prețului final pe Kwh cu tva sau fără tva. Sunt sigur că cea mai mare parte a populației nu știu ce reprezintă toate acele componente ale prețului final cum ar fi Contribuție pentru cogenerare, Cerfificate verzi, Acciză, Serviciul de distribuție, Serviciul de sistem, Tarif de introducere în rețea, Tarif de scoatere din rețea etc., etc,.Atunci când cumpăr un produs comerciantul îmi spune prețul pe unitatea de produs (o pâine sau un kil de carne) nu-mi spune prețul la fiecare componentă ce a dus la realizarea produsului. Enel și toți ceilalți furnizori de altima instanță să arate cumpărătorului prețul final în lei pe kwh. Așa cum este acum cumpărătorul de rând este complet derutat
  • -2 (2 voturi)    
    Aberatii (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 17:45)

    jorj_bv [utilizator]

    Engie face reclama puternica pe partea de curent electric, dar preturile pe activitatea consacrata la gaz sunt execrabile fata de restul pietei.
    Care-i sensul?
  • -1 (1 vot)    
    bla, bla bla... (Joi, 28 ianuarie 2021, 9:39)

    periscop [utilizator]

    ,,Liberalizare” = scumpire; (aproape) fără excepții.